PoradyWskazówki konserwowania pianina i warunki gwarancji

Klienci bardzo często pytają mnie, ile warte jest ich pianino, które Ma np. X lat. (Podejście samochodziarzy). Odpowiedź jest trudna (niemożliwa bez oględzin), ponieważ o jego wartości decyduje przede wszystkim stan techniczny i walory muzyczne, dopiero w drugim rzędzie decyduje wiek (choć nie jest bez znaczenia).

Zdarzają się instrumenty kilkuletnie, które niestety są w opłakanym stanie i kilkudziesięcioletnie, w których wiek trudno uwierzyć.

Co jest tego przyczyną?
Podejscie do tematu przez użytkownika.

Oto kilka bardzo ważnych wskazówek.

Chcąc jak najdłużej zachować pełną wartość pianina należy zwracać baczną uwagę na odpowiedni sposób korzystania z niego oraz na właściwą konserwację.

Podstawowym materiałem, z którego zbudowane jest pianino jest drewno decydujące o walorach muzycznyh i jego wyglądzie zewnętrznym. Z tego powodu odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza (wymóg techniczny: wilgotność powietrza 48%, temperatura od 17°c do 22°c).
W głównej mierze decydują o zachowaniu przez instrument przez wiele lat swych właściwości dźwiękowych i estetycznego wyglądu. W drewnie, bowiem jako materiale higroskopijnym przy wahaniach temperatury
i niewłasciwej wilgotności powietrza powstają naprężenia wewnętrzne powodujące odkształcenia poszczególnych elementów, a dalej uszkodzenia pianina np.pęknięcie płyty rezonansowej, (która znajduje się pod silnym obciążeniem strun) zacinanie się klawiatury i mechanizmu młoteckowego. Zbyt duża wilgotność powietrza powoduje również powstawanie korozji na strunach i kołkach stroikowych.

Instrument, zatem powinien znajdować się w pomieszczeniu suchym
o stałej pokojowej temperaturze z dala od okien i źródeł ogrzewania.

Szczególną troską należy otoczyć instrument w okresach deszczowych
i w zimie. Oczywiście i latem zbyt duże nasłonecznienie może spowodować pękanie lub zmianę barwy politury. Bez względu na częstość gry należy poddawać strojeniu, co najmniej raz w roku. Utrzymanie gładkiej i czystej powierzchni instrumentu wymaga starannego odkurzania, co powinno być czynione suchą i miękką szmatką oraz przepolerowanie go, co najmniej raz na dwa lata. Należy pamiętać również o czyszczeniu wnętrza instrumentu przy pomocy dmuchawki lub odkurzacza w przypadku wystapienia usterek w mechaniżmie młoteczkowym należy wezwać fachowca-korektora, który je profesjonalnie naprawi samodzielne usuwanie usterek jest niewskazane.

Zdarza się,że podczas gry występuje dla niektórych tonów charakterystyczne brzęczenie, co może być spowodowane wynikiem rezonowania przedmiotów znajdujących się na instrumencie lub obok niego. A nawet, częsci instrumentu jak np. Obluzowana zawiasa itp. Nie należy, zatem stawiać żadnych przedmiotów na instrumencie, ponieważ oprócz tego niszczą również politurę.

Jesteśmy przekonani, że przestrzeganie wszystkich naszych wskazówek pozwoli właścicielowi pianina na długi okres korzystania z instrumentu.

W związku z tym życzymy wiele zadowolenia i przyjemności

Pianoland
Rzeszów ul. Szopena 41